LV EN

jaunas grāmatas

Saputrotā putra

Sagaidot Dzejas dienas, izdevniecībā ”liels un mazs” nāk klajā Leona Brieža dzejoļu krājums ”Saputrotā putra” ar jauniem dzejoļiem pirmsskolas un jaunākā skolas vecuma bērniem. Dzīvespriecīgas ilustrācijas grāmatai radījusi māksliniece Anna Vaivare.

Šī ir astotā Leona Brieža grāmata bērniem, iepriekšējā iznākusi 2007. gadā. Leona Brieža atgriešanās bērnu literatūrā pēc ilgāka pārtraukuma ir gaidīts un iepriecinošs notikums. Viņam līdzi ir tautasdziesmu un pasaku noskaņas, mīļas sarunas ar māmiņu, vējiņa lidojums un krupīša lēciens, jautri danči ar govi un īsta suņu balle. Krājumā ”Saputrotā putra” pārliecina tādas Leona Brieža dzejas kvalitātes kā muzikalitāte, tuvība folklorai un viņa savdabīgā intonācija, kas vienmēr liek nojaust gaiša prieka klātbūtni skumjās un vieglu skumju vēsmu rotaļās un priekos. Leona Brieža dzejai ir mīļa un cilvēciska balss, tā rada kāda tuva, gādīga pieauguša cilvēka klātbūtnes sajūtu, drošības sajūtu, kuras ātruma un atvērtības laikmetā bērniem jau sācis pietrūkt. ”Runa nav tikai par psiholoģisku iedarbību, bet arī par tādu pasaules modeli, kurā kultūra un tradīcija veido katras nākamās paaudzes drošo aizmuguri,” saka grāmtas redaktore Inese Zandere.

Anna Vaivare ir ilustratore (un arhitekte), kas strādā bērnu grāmatu ilustrācijas un komiksa jomā, piedalījusies arī izdevniecības “liels un mazs” dzejas bilžu grāmatu sērijas BIKIBUKS veidošanā, ilustrējot Imanta Ziedoņa dzejoli. Viņas zīmējumu humānais un pozitīvais pasaules redzējums ir saskanīgs ar Leona Brieža dzejas noskaņu.

Grāmatas tapšanu un izdošanu atbalstījis Valsts Kultūrkapitāla fonds.

 

Nenotikušais atklājums

Dabas pētnieks Kārlis Darviņš dodas izņemt no pastkastes žurnālu, bet pamana pagalma sniegā kāda vienkājaina radījuma pēdas. Mēģinot to izsekot un izdarīt atklājumu, viņš pārsteigts redz, ka pēdu skaits arvien pieaug. Kad viņa minējumi jau sasniedz desmitkājainu citplanētieti vai piecus bandītus, dabas pētnieks nolemj, ka šoreiz atklājums labāk lai paliek neizdarīts, un mūk. Toties bilžu grāmatas lasītājam pašam tiek viss patiesības noskaidrošanas prieks. Mārtiņa Zuša bilžu grāmatas saturs un stils varētu īpaši uzrunāt zēnus – mazos analītiķus un joku mīļotājus.

Mārtiņš Zutis strādā komiksa žanrā, sadarbojas ar žurnālu “Kuš!” un publicējas komiksu antoloģijā "š!” Bērnu grāmatu ilustrācijā viņš ienāca nesen – ar grāmatiņu “Kā Mirabella Mia kāpostiņus rija”  sērijā BIKIBUKS, bet jau ir apliecinājis sevi kā spēcīgu šā žanra mākslinieku, it īpaši ar 2014. gadā Baltvilka balvai nominētajām ilustrācijām Lēlo Tungalas dzejoļu izlasei “Daudzpusīgais ronis”. Kritikas vērtējumā “Mārtiņa Zuša vizuālajam rokrakstam raksturīgas vieglas, apaļas līnijas un izteiksmīgas detaļas. Viņa darbi paliek prātā ar neparastu tēlu pasauli un negaidītiem fantāzijas uzplaiksnījumiem”.

Aprīļa vidū Kalnciema kvartālā notiks “Nenotikušā atklājuma” atvēršanas svētki bērniem, kurus interesē grāmatas un dabas pētīšana.

Lapsu kalniņa mīklas

Izdevniecība “Liels un mazs” atkal piedāvā lasītājiem populārā bērnu un jauniešu rakstnieka Māra Runguļa vēsturisko detektīvstāstu “Lapsu kalniņa mīklas”. Rakstnieks par šo darbu 2014. gadā saņēma Starptautisko Jāņa Baltvilka balvu bērnu literatūrā, stāsts guvis arī Bērnu žūrijas dalībnieku atsaucību.

Grāmatas pirmā tirāža tika ātri izpārdota, tādēļ, atsaucoties uz lasītāju pieprasījumu, sagatavota papildtirāža.

Šī ir pirmā grāmata latviešu bērnu literatūrā, kas stāsta par nacionālo partizānu cīņām pēc otrā pasaules kara. Mārim Rungulim izdevies aizraujoša zēniska piedzīvojuma un atklājuma veidolā izstāstīt nopietnu vēstures liecību. Grāmatas darbība norisinās padomju laikā, 1961. gadā, Kurzemē. Liepājas puikas, kas pavasara brīvdienas pavada lauku mājās, kļūst par detektīviem, meklējot pieradināto stirnu buciņu, kas pazudis ugunsgrēka laikā. Taču šie meklējumi noved viņus pie citiem atklājumiem – pie noslēpumaina purva salas bunkura un sarežģītiem vēstures notikumiem.  

Rakstnieks izmantojis daudz dokumentāla materiāla, arī precīzu mežabrāļu bunkura uzbūves aprakstu un citas ar izdzīvošanu saistītas zināšanas. Stāstam pievienots neliels vēsturnieka Zigmāra Turčinska pēcvārds, kas ļauj īsumā aptvert nacionālo partizāņu kara notikumus kopumā. Kurzemes meža noskaņas mākslinieka Reiņa Pētersona ilustrācijās liek domāt par mežā patvērušos cilvēku izjūtām.  

Kā recenzijā raksta vēsturnieks Kaspars Zellis, “nacionālo partizānu, viņu dzīves un cīņas attēlojumi ir precīzi. Grāmata piedāvā ne tikai intrigu ar piedzīvojumu romāna elementiem, bet arī aicina domāt, vērtēt cilvēkus, viņu rīcību un, protams, arī laiku. To laiku, par kuru šodien vēstures stundās stāsta tikai dažas minūtes.”  

Grāmatas izdošanu atbalstījis Valsts Kultūrkapitāla fonds.   

Slepenie svētki

“liels un mazs” svin savu desmitgadi, laižot klajā rakstnieka Jāņa Joņeva un mākslinieka Reiņa Pētersona bilžu grāmatu “Slepenie svētki” pirmsskolas un jaunākā skolas vecuma bērniem. Grāmatas atvēršana notiks 14. decembrī 14.00 Kalnciema kvartāla Brūnajā mājā.

Bilžu grāmata rāda lietu pasaules slepeno dzīvi, ko neredz cilvēki. Lielajam drēbju skapim ir dzimšanas diena, bet visu dienu viņu tā arī neviens neapsveic. Taču skapis neskumst. Viņš savu dzimšanas dienu svin naktī, viņa viesi nes dāvanas un uzvedas kā trakulīgā ballītē. Vecākiem nevajadzētu rāties, ja no rīta istabā ir nekārtība – pie tās taču nav vainīgi bērni!

Jāņa Joņeva un Reiņa Pētersona darbam raksturīgi labdabīgas ironijas un groteskas elementi, priekšmetu svinības atbilst pieaugušo dzīves rituāliem, kādus tos iztēlojas un savās rotaļās atveido bērni.  

Darba rašanos veicinājis Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centra iedibinātais ilustrāciju forums – pirmā starptautiskā Rīgas bilžu grāmatu kvadrinnāle “Attēlu stāsts”. Tās konkursā un izstādē Reinis Pētersons  veiksmīgi piedalījās ar “Slepenā stāsta” ilustrācijām.

Izcilā ilustratora Reiņa Pētersona un nesen Eiropas literatūras balvu saņēmušā rakstnieka Jāņa Joņeva līdzvērtīgā sadarbība grāmatas tapšanā liecina, ka arī Latvijā vērojami aktuālie grāmatu mākslas procesi – mākslinieks piedalās stāsta veidošanā, attēls un rakstītais vārds atrodas draudzīgā mijiedarbībā. 

 

Trīs draugi vienas upes krastā

Atzīmējot "Liels un mazs" desmitgadi, iznāk jauna Ineses Zanderes un Jura Petraškēviča bilžu pasaka pirmsskolas un jaunākā skolas vecuma bērniem “Trīs draugi vienas upes krastā”.

Grāmatas atvēršana notiks 14. decembrī 14.00 Kalnciema kvartāla Brūnajā mājā.

Rakstnieces un mākslinieka veiksmīgā sadarbība aizsākās 2006. gadā bilžu grāmatā “Māsa un brālis” un turpinājās animācijas filmā un dzejoļu krājumā pēc šīs pasakas motīviem. 

Jaunajā grāmatā trīs draugi – zviedru zirgs, vācu vēzis un krievu krauklis vēlas kopā būvēt māju, kur varētu mitināties viņu ģimenes, taču viņu priekšstati par to, kādai jābūt labai mājai, izrādās ļoti atšķirīgi. Tomēr tas nenozīmē, ka viņi nevar veidot kopēju māju, kurā katram ir iespēja dzīvot sev vispiemērotākajos apstākļos un draudzīgi satikties vienas upes krastā.  

Stāsts palīdz veidot bērniem priekšstatu par atšķirīgā līdzāspastāvēšanu un sadarbību dabā un sabiedrībā, uzsverot arī nepieciešamību pazīt pašam sevi un izprast  savas vajadzības. Visur, arī skolā nebeidzami lietotais un tādēļ nu jau ironiski skanošais vārds “projekts” te parādīts kā svarīgs, dzīvs process: noformulēt savu ideju, iedziļināties apstākļos, samērot vajadzības un iespējas, pārdomāt, saprast un atrast īsto risinājumu.    

Jura Petraškēviča gleznieciskās ilustrācijas, kuru krāsainība un simpātiskie varoņu tēli spēj piesaistīt bērnu uzmanību, rada pasakas vidi un asprātīgi atveido katra tēla raksturu. Šīs ilustrācijas arī veido bērna vizuālo gaumi ar kvalitatīvas mākslas spēku. Ilustrācijas ir bērnišķīgas, rotaļīgas un dzīvespriecīgas, bet ne vienkāršotas. Ar bagātu krāsu, kompozīciju un figūru saspēli tās rada vizuālu stāstu par pasaules daudzveidību un saskanību. Šo mākslas stāstu bērns izjūt intuitīvi, neformulējot vārdos, bet saglabājot emocionālajā atmiņā.