LV EN

jaunas grāmatas

 

Kaķis brīvdienās

Izdevniecība “Liels un mazs” sagatavojusi bērniem skaistu grāmatu - Ineses Zanderes pasaku krājumu “Kaķis brīvdienās”, kura varoņi dzīvo izcilā gleznotāja Alekseja Naumova plašajās, daudzkrāsainajās ainavās. Šo grāmatu var aplūkot gluži kā gleznu izstādi. Mazpilsēta, lielpilsēta un piepilsēta, jūras vējš pāri torņiem un jumtiem, vasarnīcas, parki, pils un operas nams - tās ir vietas, kur notiek krājuma 11 pasaku darbība.

Grāmatu ievada dinamiskā Ziemsvētku piedzīvojumpasaka “Ceptā sivēna stāsts”. Vērīga iejušanās dabas norisēs raksturo pasaku “Kaķis brīvdienās”, bet īpaša vieta krājumā ir pasakai, kurā pasaku vecītis Ticis Neticis iepazīstina bērnus ar koncertzāli un orķestri, attēlojot to kā veselu karaļvalsti ar saviem prinčiem un princesēm.

Līdzās vēl neiepazītiem jauniem stāstiem grāmatā atrodami arī jau iemīļoti rakstnieces pasaku tēli: operas bēniņu pūce un viņas dzimšanas dienas viesi, veikalnieks Gaiļa kungs, pie kura grib iepirkties baltā Zoss jaunkundze, jaunā, skaistā čūska, kas zvaigžņotā rudens vakarā gaida ierodamies savu bērniņu. No ikdienas vērojuma un asprātīga sižeta šajās pasakās izaug līdzības un jaunlaiku teikas, kas sakņojas tradicionālo pasaku un mītu uzbūves principos. Rakstniece piedāvā arī iespēju, lasot pasaku, iesaistīt bērnus spēlē.

Mākslas akadēmijas rektors, gleznotājs Aleksejs Naumovs bērnu grāmatu ilustrācijā guvis ievērojamus panākumus, Latvijā viņš saņēmis gan Starptautisko Jāņa Baltvilka balvu, gan Pastariņa prēmiju, viņa ilustrācijas ieguvušas arī starptautisku atzinību un iekļautas Starptautiskās Bērnu un jaunatnes literatūras padomes (IBBY) Goda sarakstā.

Grāmatas tapšanu un izdošanu atbalstījis Valsts Kultūrkapitāla fonds un Rīgas dome. Grāmatas izdošanu atbalsta AS “Antalis”, nodrošinot, ka grāmatas tiek drukātas uz dabai draudzīga, FSC sertificēta papīra.

 

 

Saputrotā putra

Sagaidot Dzejas dienas, izdevniecībā ”liels un mazs” nāk klajā Leona Brieža dzejoļu krājums ”Saputrotā putra” ar jauniem dzejoļiem pirmsskolas un jaunākā skolas vecuma bērniem. Dzīvespriecīgas ilustrācijas grāmatai radījusi māksliniece Anna Vaivare.

Šī ir astotā Leona Brieža grāmata bērniem, iepriekšējā iznākusi 

2007. gadā. Leona Brieža atgriešanās bērnu literatūrā pēc ilgāka pārtrauk

uma ir gaidīts un iepriecinošs notikums. Viņam līdzi ir tautasdziesmu un pasaku noskaņas, mīļas sarunas ar mām

iņu, vējiņa lidojums un krupīša lēciens, jautri danči ar govi un īsta suņu balle. Krājumā ”Saputrotā putra” pārliecina tādas Leona Brieža dzejas kvalitātes kā muzikalitāte, tuvība folklorai un viņa savdabīgā intonācija, kas vienmēr liek nojaust ga

iša prieka klātbūtni skumjās un vieglu skumju vēsmu rotaļās un priekos. Leona Brieža dzejai ir

mīļa un cilvēciska balss, tā rada kāda tuva, gādīga pieauguša cilvēka klātbūtnes sajūtu, drošības sajūtu, kuras ātr

uma un atvērtības laikmetā bērniem jau sācis pietrūkt. ”Runa nav tikai par psiholoģisku iedarbību, bet arī par tādu pasaules modeli, kurā kultūra un tradīcija veido katras nākamās paaudzes drošo aizmuguri,” saka grāmtas redaktore Inese Zandere.

Anna Vaivare ir ilustratore (un arhitekte), kas strādā bērnu grāmatu ilustrācijas un komiksa jomā, piedalījusies arī izdevniecības “liels un mazs” dzejas bilžu grāmatu sērijas BIKIBUKS veidošanā, ilustrējot Imanta Ziedoņa dzejoli. Viņas zīmējumu humānais un pozitīvais pasaules redzējums ir saskanīgs ar Leona Brieža dzejas noskaņu.

Grāmatas tapšanu un izdošanu atbalstījis Valsts Kultūrkapitāla fonds.