LV EN

proti svilpot, juhanna?

  • Rakstnieks: Ulfs Starks
  • Māksliniece: Anna Hoglunda
  • Tulkotāja: Inga Grezmane

isbn: 9789934533617

izmērs: 150 x 210 mm

daudzums: 64 lpp.

gads: 2016

cena: 7.50 €

Berram ir septiņi gadi un nav neviena vectēva. Viņa draugam gan tāds ir – viņš aicina zēnu ciemos, ņem līdzi makšķerēt un reizēm iedod piecas kronas. Berram šķiet, ka vectēvs ir ļoti nepieciešams, un draugs iesaka sev kādu sameklēt veco ļaužu aprūpes namā.

Ulfa Starka (Ulf Stark) grāmata, kuru ilustrējusi māksliniece Anna Hēglunda (Anna Höglund) stāsta par lieliskām lietām, ko puikas var darīt kopā ar vecu vīru: taisīt pūķi, skūt bārdu, slepus kāpt kaimiņa ķiršu kokā, svinēt dzimšanas dienu parkā, iemācīties svilpot… Tikai šīm sirsnīgajām attiecībām diemžēl ir atvēlēts maz laika, un mazajam Berram, kas solījis vectēvam nosvilpot viņa mīļāko dziesmiņu par Juhannu, nākas to izdarīt kapličā.

Ulfs Starks allaž savās grāmatās jauc kopā humoru un skumjas, demonstrējot, ka literatūrā, tāpat kā dzīvē, nav jāizvēlas starp traģēdiju un komēdiju. Viņš sarakstījis vairāk nekā 30 grāmatu, kuras tulkotas 25 valodās un izpelnījušās prestižus apbalvojumus. Starka darbi ir dažādi – no bilžu grāmatām prozā un dzejā līdz pusaudžu un pieaugušo romāniem. Vairākus stāstus viņš pārveidojis filmu scenārijos. Daudzās grāmatās izmantoti rakstnieka bērnības iespaidi. Kritika bieži mēdz dēvēt viņu par „mūsdienu Lindgrēni” un uzsver Ulfa Starka neparasto iejūtības un ironijas apvienojumu, lielisko izdomu un stāstītprasmi. “Bērnu literatūra apraksta vienkāršas lietas, ko mēs, pieaugušie, esam redzējuši jau tūkstoš reižu. Bet, kad tu esi mazs, tu neesi redzējis lietas tik daudz reižu, un tāpēc pasaule liekas citāda. Bērnu literatūra līdzinās dzejai, kas ļauj atmest zināmo un daudz ko ieraudzīt kā pirmoreiz, ” teicis Ulfs Starks.

Stāsts “Proti svilpot, Juhanna?” ir notikumiem bagāts, asprātīgs un emocionāli ļoti ietilpīgs, taču nav garš. Grāmatas apjoms un valoda ļauj bērnam samērā viegli tikt ar to galā, taču dod daudz vielas pārdomām.

Grāmatas tekstu latviešu valodā tulkojusi Inga Grezmane, tulkojumu atbalstījusi Zviedrijas Mākslas padome.