LV EN

šausmu autobuss

  • autors: Pauls van Lons
  • mākslinieks: Reinis Pētersons
  • tulkotāja: Inese Paklone

isbn: 978-9984-820-57-6

izmērs: 14,5 x 22,5 cm

daudzums: 168 lpp

gads: 2013

grāmatas pirmā tirāža izpārdota

Sērijā par Šausmu autobusu ("De Griezelbus") autors piedāvā asprātīgi risinātu, tradicionālajā folklorā un mūslaiku leģendās sakņotu humora un baiļu kombināciju. Tā atbilst bērnu psiholoģiskajai nepieciešamībai stāstos,  rituālos un tradicionālos tēlos izdzīvot un „izspiest no apziņas“ savas bailes. Latviešu izdevumam tulkotāja Inese Paklone izraudzījusies cikla pirmo grāmatu, kas iznākusi 1991. gadā – spilgtu un veiksmīgu autora paņēmienu un stila izpausmi. Pēc šās grāmatas sižeta uzņemta arī filma.

Ir sākušies Grāmatu nedēļas pasākumi, un kāds rakstnieks uzaicina skolotāju un viņa klasi īpašā braucienā, kura laikā lasa bērniem 10 savus stāstus. Pauls van Lons, ironiski identificēdamies ar savu vienlaikus karnevālisko un bīstamo varoni, kas tērpies kauliem apkarinātā  mētelī un pamazām kļūst aizvien spalvaināks, noārda robežas starp iespējamo un neiespējamo un, izmantojot bērnu fantāziju, ar ikdienišķu lietu palīdzību aizved viņus šausmu pasaulē, kur saplok bravūra, toties negaidīti atklājas klases klusākajos ūdeņos slēptais drosmes potenciāls.

Stāstos ir sastopamas gan mūsdienīgas pilsētas leģendas, gan tradicionālu nostāstu motīvi un  katram pazīstamu klasisku bērnu šausmu stāstu variācijas. Autors ļauj grāmatas lasītājam būt vērotājam, kas nezaudē racionālu attieksmi un ironiju, un tomēr liek izjust emocionālu spriedzi, ļaujoties spēlei, kuras galvenais noteikums ir noteikumu pārkāpšana un iracionāls situāciju risinājums.

Tāpat kā autora iecere, arī mākslinieka Reiņa Pētersona ilustrācijas ir tālas no komercializētās šausmināšanas industrijas dumjās nopietnības, bet izmanto spēles komisko, grotesko pusi.

Pauls van Lons (Paul van Loon, 1955), kura uzvārds izrunājams ar garo o, ir viens no nēderlandiešu populārākajiem bērnu grāmatu autoriem, kas gandrīz ik gadu saņem Nēderlandes Bērnu žūrijas balvas. Bērnu literatūrā viņš savulaik ienācis kā ilustrators, taču pamazām par viņa prioritāti un profesiju kļuvis tieši teksts. Paula van Lona pirmā grāmata publicēta 1983. gadā, bet šobrīd iznākuši jau vairāk nekā 100 darbi. Vispazīstamākie no tiem ir „Šausmu autobusa“ sērija un „Dolfje Vilkatis“ ("Dolfje Weerwolfje"). 

Bārbalas Simsones recenzija par grāmatu portālā diena.lv

Aritas Strodes-Kļaviņas recenzija par grāmatu portālā ubisunt.lu.lv

Fragmenti no grāmatas portālā satori.lv